Ubuntu Server ve Digitalocean ile birden fazla Subdomain Oluşturma. CloudFlare ile Subdomainleri Ssl Tanımlayarak Çalıştırma

Web sitelerimize sınırsız subdomainler oluşturmayı ubuntu server üzerinde oluşturmayı ardından domainimizin buludunduğu digitalocean ile dns tanımlamarını yapacağız. Joker olarakta oluşturduğumuz subdomainleri cloudflare üzerinden ücretsiz ssl yani urlde https ile çalıştırmayı anlatacağım. Hazırsanız başlayalım.

Not: bungalov olan yerlere subdomain adını evler.net yazan yerlere kendi domain yani site url adinizi yazmanız gerekiyor :)

Digitalocean ile subdomain oluşturma

Digitalocean üzerindeki domainimize (evler.net) birden fazla subdomain oluşturmak için ilk olarak digitalocean.com üzerinde giriş yapalım ve hangi domainimize subdomain oluşturmak istiyorsak o domainimize tıklayalım.

2 adet record tanımlayacağız. Birisi A diğeri CNAME olacak

Digitalocean subdomain Digitalocean subdomain Cname
 • A sekmesinde: Hostname alanına sadece bungalov yani bungalov.evler.net olmasını istiyoruz. WILL DIRECT TO kısmına server ip adresimizi yazıyor ve create rekord butonuna basıyoruz.
 • CNAME Sekmesinde: Hostname alanına www.bungalov WILL DIRECT TO kısmına bungalov.evler.net yazıyor ve create rekord butonuna basıyoruz.

Şimdi ubuntu servırımıza ssh ile terminalden bağlanarak gerekli conf dosyamızı oluşturalım ve host dosyamızı güncelleyelim. ftp ile evler.net domainimize bağlanıp kok dizinde bungalov adında bir klasor oluşturup içine index.html adında bir dosya atalım.

Ubuntu serverda subdomain yapılandırması

İlk olarak /etc/apache2/sites-available klasoründe evlersubdomain.conf adında bir dosya oluşturalım ve Virtual Host ayarlarımızı içinde yapalım.

 
 	ServerAdmin [email protected]

 	DocumentRoot /var/www/html/bungalov
 	ServerName bungalov.evler.net
 	ServerAlias www.bungalov.evler.net
 	
 		AllowOverride All
 	

 	ErrorLog ${APACHE_LOG_DIR}/error.log
 	CustomLog ${APACHE_LOG_DIR}/access.log combined

 

Yukarıda ne yaptık evlersubdomain.conf dosyamızda VirtualHost tanımlaması olarak mail adresimizi DocumentRoot ve Directory ile bulunduğu klasoru ServerName ve ServerAlias ile site url adresimizi verdikten sonra /etc/apache2/sites-available klasorü içine ftp ile evlersubdomain.conf dosyamızı atıyoruz

Şimdi sıra geldi /etc/host dosyamızda düzenleme işlemine

 serveripnomuzu bungalov.evler.net

host dosyamızda server ip numaramızı boşluk url adresimizi 127.0.0.1 localhost hemen altına ekliyor ve ftp ile etc/ klasorümüze host dosyamızı atarak güncelliyoruz.

Şimdi terminalden ubuntu servırımızda evlersubdomain.conf dosyamızı etkin hale getirelim ve servırımıza reset atalım.

sudo a2ensite evlersubdomain.conf
sudo service apache2 restart

Ubuntu Servırımızı yeniden başlattıktan sonra CloudFlare üzerinden subdomainimize ssl tanımlayarak tarayıcıdan url https://bungalov.evler.net olarak güvenli açılmasını sağlayalım.

Subdomain CloudFlare ile SSL tanımlama

Şimdi sıra geldi ssl tanımlayarak oluşturduğumuz subdomain adresimizi güvenli bir şekilde çalıştırma. İlk olarak cloudflare.com adresine giderek giriş yapalım ve gerekli dns tanımlamalarımızı yapalım.

Domainimizin bulunduğu yere girelim. Sol tarafta bulunan DNS yazan yere tıklayarak 2 adet record A ve CNAME tanımlaması yapalım. Add Record butonuna tıklayarak başlayalım.

 • Type A seçiliyken name kısmına bungalov IPv4 adress kısmına serverip numaramızı yazıp save butonuna tıklayarak kaydedelim.
 • Type CNAME seçiliyken name kısmına www.bungalov Target Kısmına bungalov.evler.net yazarak save butonuna tıklayarak kaydedelim.
Subdomain CloudFlare SSL

 

Evet son adımıda yaptıktan sonra tarayıcıdan url kısmına bungalov.evler.net yazarak girip kontrol edelim. Gayet Sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Umarım faydalı olmuştur iyi günlerde kullanın şimdiden.

CloudFlare ile SSL

 

Creativecommons.org
Bu çalışmanın içeriği, Creative Commons Atıf 2.5 lisansı koşulları altında kullanılabilir . Bu çalışmanın daha fazla dağıtımı,paylaşımı: ismailgultekin(com)a ve çalışmanın başlığına, Kaynak vererek atıfta bulunulmalıdır.

Telif Hakkı:

Problemi Şikayet Et!
Web Yazılımları

Web Yazılımları

Conference Articles

Conference Articles

Evimde Gör

Mobil Uygulamalar

Özel Yazılımlar

Özel Yazılımlar

Orsam Ortadoğu

Orsam Ortadoğu

Haydi El Ele

Haydi El Ele

Makina Yazılımları

Makina Yazılımları

Soru Sor Whatsapp

Görüş Hata Bildir

Güvenlik Kodunuz:

Yorum Yap

Yorum kodunuz:

0.0233