Php ile bot nasıl yapılır?

Php ile bot yapımı 2 farklı yöntemle olur. Birincisi bir internet sitesine file_get_contents ile bağlanarak diğeri ise php curl fonksiyonu ile foksiyonda kullanılabilir fakat curl ile işlem yaptığımızda daha hızlı çalıştığı hakkında bilgiler var sanırım bencede curl daha hızlı çalışıyor şimdi bu konuda kendi hazırlamış olduğum fonlsiyonlar var onları paylaşıcam bu sayede bot yapımını dinamiğe bağlayıp istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ileri düzeydeki arkadaşlar zaten biliyor bu konuyu php yeni başlıyanlar için en sade haliyle anlatmak istiyorum

İlk önce curl fonksiyonu veriyorum php tagları arasına bu verdiğim fonksiyonu yazmanız gerekir ileri düzeydeki arkadaşlar fonksiyonlar.php dosyası oluşturuyorlar ve bütün fonksiyonları orada barındırıyorlar bu sayede 1 sayfada yazdığımız  fonksiyonu diğer sayfalarda yazmamıza gerek kalmıyor

  function crul($url)
    {
        $cd   = curl_init();
        curl_setopt($cd, CURLOPT_URL, $url);
        curl_setopt($cd, CURLOPT_RETURNTRANSFER, 1);
        curl_setopt($cd, CURLOPT_USERAGENT, $_SERVER['HTTP_USER_AGENT']);
        curl_setopt($cd, CURLOPT_REFERER, 'http://www.google.com.tr/');
        //$data = utf_yap2(curl_exec($cd));
        $data = curl_exec($cd);
        curl_close($cd);
        return $data;
    } 

Yukarıda belirtmiş olduğum fonksiyonun kullanımı ise şöyledir..

  echo crul('https://www.ismailgultekin.com');  

Örnek site adı yazan yere içeriğini almak istediğiniz site url adresini veriyorsunuz örn:https://www.ismailgultekin.com böyle bir Url Belirtmelisiniz..

Şimdi gelelim 2 kısıma buraya kadar başarı ile yaptığınızda dönen sonuç tüm sayfayı getirmesi gerekiyor fakat bu bizim işimize yaramaz biz sadece oradaki belli özellikleri çekmek istiyoruz bunun içinde gelen veriyi parcalamamız gerekli şimdi buna deyinelim birlikte yapalım..

Gelen veriyi tek tek parcalamak yerine şöyle yapalım bir fonksiyonumuz olsun ve sadece istediğimiz yeri bize getirsin şimdi bu fonksiyonu vereyim sizlere..

  function ara($bas, $son, $yazi)
 {
   @preg_match_all('/' . preg_quote($bas, '/') .
   '(.*?)'. preg_quote($son, '/').'/i', $yazi, $m);
   return @$m[1];
 }

Yukarıda belirtmiş olduğum fonksiyon ile curl ile bağlandığımız sitenin sadece istediğimiz yerini almamız için kullanacağız şimdi en son aşamada ekrana yazdırıyoruz eğer sonucu aldıysanız veri tabanınıza kaydedebilirsiniz sonuc null geliyorsa biryerde yanlışlık yapmış olabilirsiniz gözden gecirmeniz gerekicek yada php.ini dosyanızda curl fonksiyonun kurulu olum açık halde bulunması gerekir aksi halde curl ile veri cekemez başka bir siteye bağlanamazsınız

  $baglan=crul('https://www.ismailgultekin.com');
  $sonuc = ara("

 

", $baglan);   print_r($sonuc);   //Ekrana Çıktı: Array ( [0] => Yazılım Uzmanı İsmail GÜLTEKİN )

Evet son hali bu arkadaşlar ara('a','b',curlsonuc); fonksiyonu kullanımı çok basittir a yazan yere başlangıcı b yazan yerede sonu belirtiyorsunuz bu sayede iki denklem arasını size veriyor. Web Tasarım Şirketi birNC'de yazılım mühendisliği yaparken bir çok datası olan sitelerde bot yazılımına ihtiyaç oluyordu biz çok iyi projelerde kullandık. Buradan projeleri inceleyebilirsiniz. Sizlerinde güzel projelerde kullanmanız dileğiyle..

Bot(Rebot) yazılım ile alakalı diğer konuları incelemeyi unutmayın. Php Bot KodlarıBot ile Diğer Sitelerden Veri Çekme
Nodejs Bot Nasıl Yapılır, Nodejs ile Web Scraping Nasıl Yapılır? Konusuna Buradan gidebilirsiniz.
Creativecommons.org
Bu çalışmanın içeriği, Creative Commons Atıf 2.5 lisansı koşulları altında kullanılabilir . Bu çalışmanın daha fazla dağıtımı,paylaşımı: ismailgultekin(com)a ve çalışmanın başlığına, Kaynak vererek atıfta bulunulmalıdır.

Telif Hakkı:

Problemi Şikayet Et!
Web Yazılımları

Web Yazılımları

Conference Articles

Conference Articles

Evimde Gör

Mobil Uygulamalar

Özel Yazılımlar

Özel Yazılımlar

Orsam Ortadoğu

Orsam Ortadoğu

Haydi El Ele

Haydi El Ele

Makina Yazılımları

Makina Yazılımları

Soru Sor Whatsapp

Görüş Hata Bildir

Güvenlik Kodunuz:

Yorum Yap

Yorum kodunuz:

0.0237