jquery ölcü fonksiyonları nelerdir?

jquery ölcü fonksiyonları nelerdir, nerelerde kullanılır. Evet konumuz ölcü birimleri aslında biz bu konuya pekte uzak değiliz çünkü bunlar css'te devamlı kullandığımız şeyler jquery ile bunları statik halden dinamik hale getirebiliyoruz veya bir resim dosya yüklüyeceğimiz zaman bu metotlar sayesinde genişlik yükseklik gibi değerlerini yüklemeden aldırabiliyoruz bu php veya başka bir web yazılım ile de mümkün fakat jquery daha hızlı birşekilde sayfa yenilenmeden bize bunları sağlamakta onun için bukadar çok tutuldu. biz birlikte bir kaç deneme yapacağız siz bu birimleri isteğe ve amaca göre dilediğinizce kullanabilirsiniz. Şimdi gelelim birimlerimiz nelermiş ilk önce onları listeleyelim..

.height()
.width()
.innerHeight()
.innerWidth()
.outerHeight()
.outerWidth()

Gördüğünüz gibi yabancı gelmedi değilmi hiç html ve css de kullandığımız parametreler şimdi bunları bir örnekle mantığını kavramaya çalışalım ne yapalım aslında okadar çok şey yapılabilirki sadece kücük bir örnek yapmamız bize yeterli olucak buldum şimdi şöyle bir şey yapalım bir divimiz olsun birde buton koyalım ve ona tıklandığında animate metodu ile o divin ölçülerini değiştirelim aslında bu örneği geliştirip sitenize telefonla girildiğinde css boyutlarını değiştirebilirsiniz bir css ile mobil, tablet ve site görünümünü yapabilirsiniz geçelim uygulamaya yine cenem düştü :D	Değişecek$('button').click(function(){ $(".degisecek").animate({"width":"200px","height":"200px"}, 1000); });

Çok kısa bir işlem yaptık ama bu eminimki birçok şeyi anlamınıza yeticektir çünkü bu konu jquery diline ait değil bu parametreleri html'de css'de web yazılım dillerinde hep karşınıza çıkıcak şöyle yapalım yukarıda animate methodunu kullandık fakat biz direk ölcü birimleriyle bir örnek daha yapalım yeni başlıyanlar için kafalarındaki soru işaretleri ortadan kalksın..


	Değişecek$('button').click(function(){ var yukseklik=$('.al').height(); var genislik=$('.al').width(); alert(genislik+"/"+yukseklik); });

Evet butona tıkladığımzda genişlik ve yükseklik değerini alıcaksınız..

Creativecommons.org
Bu çalışmanın içeriği, Creative Commons Atıf 2.5 lisansı koşulları altında kullanılabilir . Bu çalışmanın daha fazla dağıtımı,paylaşımı: ismailgultekin(com)a ve çalışmanın başlığına, Kaynak vererek atıfta bulunulmalıdır.

Telif Hakkı:

Problemi Şikayet Et!
Web Yazılımları

Web Yazılımları

Conference Articles

Conference Articles

Evimde Gör

Mobil Uygulamalar

Özel Yazılımlar

Özel Yazılımlar

Orsam Ortadoğu

Orsam Ortadoğu

Haydi El Ele

Haydi El Ele

Makina Yazılımları

Makina Yazılımları

Soru Sor Whatsapp

Görüş Hata Bildir

Güvenlik Kodunuz:

Yorum Yap

Yorum kodunuz:

0.0556